Admissions

2018

Admissions

2018

Admissions 2018 Ph. D, M. Tech, B. Tech Click Here

Student Achievements

1. Joel Baby Samuel and Tomsen S Palathra represented the College Football teams which were the runners up of the KTU Zonal Football competition.

2. Manisha.M.joshy, Leah Mariam Mathew – 3rd prize – IE Paper Presentation Competition

3. Vibin Biji Varghese, Titto M S won the 2nd prize for Haloween, Ashtra Fest at SJCET, Palai

4. Titto M S, Edwin Christy won the 1st prize for Flying The Shark, Ashtra Fest at SJCET, Palai

5. Abhijith m Kurup won the 2nd Prize for Fashion Show at IIM, Calicut

6. Ajin George Reji , Denil Roy Joshua , Aswin D , Harshed T N  secured the best project award for the KTU Tech Fest and KETCON 2017 conducted at Mar Athanasius College of Engineering , Kothamangalam.

7. Ajin George Reji , Denil Roy Joshua , Aswin D , Harshed T N  secured the best project award for the Electrical projects in SRISHTI 2017 , National level project competition organized by SAINTGITS College of Engineering. They were also awarded the second position for the Best innovative project.

8. Alwin Tom , Vineet S won second prize for the Quiz competition for the KTU Tech Fest and KETCON 2017 conducted at Mar Athanasius College of Engineering , Kothamangalam.

9. Laya Accamma Paul ,Mereena Yesudasan , Nidhin Madhusudanan ,Stanley Stephen Samuel got the CERD funding for their project “DC powered smart housing system”.

10. John P Mathews Vaidyan secured second position in Rampage at Echoes 2017 , a National Level Cultural Fest of IIM Kozhikode.

11. The paper titled "Battery Powered 4-Phase 8/6 Pole SRM Drive For Advanced Electric Vehicle" authored by Abel George, Dr. Pinkymol K.P and Er. Jaison Cherian won the best paper award at the conference i-PACT-2017 conducted by VIT University and sponsored by IEEE Madras Section on 22 Apr 2017

1. Bibin Abraham of S6 EEE (2012-2016 batch) has won the First place in the event "SPLASH" (ASTHRA'16) conducted by ST.JOSEPH'S COLLEGE OF ENGINEERING on 8th and 9th April , 2016

2. Jyothish P Kumar, Tibinmon P.M, Joel Baby Samuel and Mathews P Venattu of S2 EEE won the second prize for the event 'DO U kNow Ard Ui No', a workshop and programming contest conducted for the first ,second and third year students under the banner of SAINTGITS IEEE SB Chapter on April 9th, 2016.

3. Vineet S of S6 EEE (2012- 2016 batch) has won First place in the event "state your business" (RITU'16) conducted at RIT , PAMPADY on 8th , april , 2016

4. Ashams Mathew and Aswin D of S6 EEE (2012-2016 batch) has won the First place in the event "ELECTR MAESTRO (ASTHRA'16) conducted by ST. JOSEPH'S COLLEGE OF ENGINEERING on 8th and 9th April , 2016

5. John P Mathews Vaidyan of S6 EEE (2012-2016 batch) has won the Second place in the event "COUTURE BOULEVARD" (RAGAM'16) conducted by NIT , CALICUT on 1st ,2nd and 3nd April , 2016

6. Jithin G Abraham of S6 EEE (2012-2016 batch) has won Second place in the event "TECH HUNT" (ASTRAL'16) conducted by SREEBUDHA COLLEGE OF ENGINEERING , PATTOOR on 31st March , 2016

7. Kannan M of S6 EEE (2012-2016 batch) has won the Second place in the event "ROBOWAR" (AARAV'16) conducted by GISAT, PAYYAPPADY on 18th and 19th March , 2016

8. Nithin Thomas Paul and Sooraj Ravi K of S6 EEE (2012-2016 batch) has won the First place in the event "ROBOWAR" (AARAV'16) conducted by GISAT, PAYYAPPADY on 18th and 19th March , 2016

9. John P Mathews Vaidyan of S6 EEE (2012-2016 batch) has won the Second place in the event "APPAREL DESIGN" (YAGNA DHRUVA'16) conducted by LBS COLLEGE FOR WOMEN, TRIVANDRUM on 11th ,12th and 13th March , 2016.

10. John P Mathews Vaidyan of S6 EEE (2012-2016 batch) has won the First place in the event THEME SHOW" (AWASTIKA'16) conducted by MAR BASELIOUS COLLEGE OF ENGINEERING, PERUMADE on 5th March , 2016

11. Ajin George Reji, Alwin Tom, Aswin D, Nirmal V Daniel, Gison C Andrews and Nidhin Madhusudanan of S6 EE (2013-17) has obtained the First Prize in the Robotic championship (ROBO-ZEST'16) conducted by RoboSpecies Technologies Private Limited at IIT Kharagpur from 2nd March to 9th March 2016

12. Bibin Abhraham Jacob of S6 EEE (2012-2016 batch) has won the First place in the event "WALL PAINTING COMPETITION" (LUMIERE'16) conducted by COLLEGE OF ENGINEERING, KIDANGOOR on 17th and 18th February , 2016

13. John P Mathews Vaidyan of S6 EEE (2012-2016 batch) has won the Third place in the event "FASHION SHOW" (LUMIERE'16) conducted by COLLEGE OF ENGINEERING, KIDANGOOR on 17th and 18th February , 2016

14. Alwin Tom of S6 EEE (2012-2016 batch) has won the First place in the event "TREASURE HUNT" (PRATITYA'16) conducted by SAINTGITS COLLEGE OF ENGINEERING on 1st February , 2016

15. Ashams Mathew of S6 EEE (2012-2016 batch) has won the First place in the event "SPIRIT OF GITSIAN" (PRATITYA'16) conducted by SAINTGITS COLLEGE OF ENGINEERING on 1st February , 2016

16. Tibin Tom Varghese, Arjun Prasad and Taniya Varghese of S8 EEE (2012-16 Batch) won the Best Technology for Rural Development award in Srishti 2016 (Rs. 12000/-) for their project, " Palm Tree Harvester" guided by Er. Emil Ninan Skaria on 27th & 28th January 2016.

17. Chriss John and Denil Roy Joshua of S6EE (2013-17 batch) won the first place in seminar series-7 organized by the KSEB Engineers' Association with support of IEEE PES kerala chapter held on 21-1-2016

18. Ms.Pooja Maria James of S4 M.Tech (2013-15 Batch) got 'BEST PAPER AWARD' for the paper titled 'Comparative Study of an Efficient Cascaded Inverter with Different Loads' on the 3rd International Conference on Advanced Computing and Communication Systems (ICACCS 2016) held during 22-23 January 2016.

19. Alwin Tom and Vineeth S of S5 EE (2013-17 batch) won the first prize for the College level Engineers' Day Quiz organized by the IE chapter of Saintgits.

20. Ashams Mathew (Team RSOC) of S5EE(2013-17 batch) was the winner for Hackathon, event conducted by IIM, Kozhikode 12th &13th September 2015.

21. Jittu George Eapen and Kevin N Mathew of S7EE (2012-16 batch) has won the First place in the event Robowar(Pragyan) conducted by Mangalam College of Engineering, Kottayam held on 11/08/2015.

22. Gokul Chandran, Job Sebastian and Karthik S of S7EE (2012-16 batch) has won the second place in the event Robowar(Pragyan) conducted by Mangalam College of Engineering, Kottayam held on 11/08/2015.

23. Ajay Anilkumar, Ajun M Shahul, Bejoy C Shaji, Gokul Shyam, Harikrishnan K P and Lijin Vijayan of S3 EE (2014-18) has obtained second position in the Robotic championship (ROBO-ZEST) conducted by RoboSpecies Technologies Private Limited from 23rd July 2015 to 24th July 2015.

24. Ajin George Reji, Alwin Tom, Aswin D, Nirmal V Daniel, Gison C Andrews and Nidhin Madhusudanan of S5 EE (2013-17) has obtained Third position in the Robotic championship (ROBO-ZEST) conducted by RoboSpecies Technologies Private Limited from 23rd July 2015 to 24th July 2015.

1. Akhil Benny Varghese and Amal Shibu (2011-15) won the presented a paper on Trends and Challenges in Smart Grid Technology in the State level Seminar Competition organized by the KSEB Engineers' Association with the support of IEEE PES Kerala Chapter on 20.3.2015 and Secured the First position (Rs.10000/-)

2. Akhil Benny Varghese and Amal Shibu (2011-15) won the presented a paper on Trends and Challenges in Smart Grid Technology in the District level Seminar Competition organized by the KSEB Engineers' Association with the support of IEEE PES Kerala Chapter on 27.2.2015 and Secured the First position.

3. Gokul Chandran and Job Sebastian (2012-16) won the Third position in the event Prasnottar as part of YVIDH v2.15 held on March 26, 2015 at St. Thomas College of Engineering and Technology, Chengannur.

4. Gokul Chandran and Job Sebastian (2012-16) won the Second position in the event Circuit Debugging as part of YVIDH v2.15 held on March 26, 2015 at St. Thomas College of Engineering and Technology, Chengannur.

5. Akhil Benny Varghese (2011-15) had won the 2nd position in the technical event named Maestro held on 25-2-2015 as part of RITU'15, organized by RIT, Govt. Engineering College, Pampady

6. Denil Roy Joshua (2013-17) has secured the first place in the event Best Electrical Engineer held as part of Azure 2014 at Amal Jyothi College of Engineering, Kanjirappally on September 25,26 and 27, 2014.

7. Gokul Chandran, Vishnuraj R and Job Sebastian (2012-16) has won the award for the "Best Exhibit" from among the Engineering Colleges which participated in the Golden Jubilee Science Exhibition held at Baselius College, Kottayam on 3rd & 4th December 2014.

8. Ashams Mathew of (2013-17) batch & Gokul Chandran of (2012-16) batch participated in the programme 'Entrepreneurship Corner: Experience Sharing Session' on 14th March 2015 at EY's Global Innovation centre at KINFRA Film & Video Park , Trivandrum.

9. Denil Roy Joshua, Kannan M, Gison C Andrews, Ajin George Reji and Vishnu S Krishnan attended the workshop conducted by TECHTOP on 'Innovation, Fabrication and Entrepreneurship' from 21st to 28th December 2014.

10. The project titled 'Intelligent Water Controlling System' guided by Er. Abraham George won the best B. Tech. EEE Project Award for the year 2013-2014. The team members are Gitto Niclavose, Amal Teenath, and Tijin Dayi. The team competed in the final round of Srishti 2014.

1. Arya  Devi and Benetha Varghese (2011-15) won the First prize in the Inter College Dance Event NRITYA 14 held at RIT, Govt. Engineering College, Pampady on Friday April 4, 2014.

2. Ginju Elsa Mathew, Jincy Jacob, Merin Thomas and Suja Theresa James (2010-14) have won the Third prize in the event Project Expo conducted as part of fotios 2k14 organized by Believers church Caarmel Engineering College, Perunad from 24th-26th of March 2014.

3. Arya  Devi and Benetha Varghese (2011-15) won the First prize in the event Best Choreography conducted as part of fotios 2k14 organized by Believers church Caarmel Engineering College, Perunad from 24th-26th of March 2014.

1. Project titled Mech- Tric Road Ramp modified by Tijin Dayi and Praveen Babu T C (2010-14) has been selected by KELCON for electric world 2013, Exhibition held at Jawaharlal Nehru International Stadium Kaloor from 28th February to 3rd March 2013.

2. Joel George Abraham and Tony Abraham (2009-13) has secured second place in the event Project Expo of Paeix 2013 organized by St. Joseph's College of Engineering and Technology, Palai on 6th April 2013.

3. Joel George Abraham, Krishna kumar P, Varghese Paul and Tony Abraham (2009-13) has secured second place in the event Project expoof ECHO2013 conducted at RIT, Govt. Engineering College, pampady on 14th and 15th February 2013.

4. Joel George Abraham, Krishna kumar P, Varghese Paul and Tony Abraham (2009-13) has been awarded the 2nd place in the Project presentation event of LUMIERE 2K13 held at College of Engineering, Kidangoor on February 1st and 2nd 2013.

5. Chinnu Alice Wilson (2010-14) represented Saintgits College of Engineering for the Inter-Collegiate Table- tennis tournament(Woman) for the year 2012-13 and the team secured second place.

6. Chinnu Alice Wilson (2010-14) and Remya Harihar (2009-13) secured the second position in the Badminton tournament conducted as part of PACE'12 at St. joseph's College of Engineering & technology, Palai.

7. Ms. Amala Antony of M.Tech Power Systems(2010-2012 Batch) secured the Second Best paper award in the National conference on Power Systems Emergencies-NPSEC-2012 organized by EEE dept, SCSVMV University, Kanchipuram, Tamil Nadu on 12/12/2012.

8. Ms. Shyney K George of M.Tech Power Systems(2010-2012 Batch) secured the Best paper award for the paper"Power Quality Improvement of Grid connected wind energy system-Comparison of different control strategiesfor STATCOM" in the National conference on power system Emergencies-NPSEC-2012 organized by EEE dept, SCSVMV university, Kanchipuram, Tamil Nadu on 12/12/2012.   

9. Mr. Chittesh V.C of first year M.Tech power systems(2012-2014 Batch) was selected as one of the talented students in the innovative test conducted in connection with the inauguration of saintgits centre for "Innovation and Entrepreneurship" on 29/9/2012. The award was the book "Practical Wisdom 2" authored by Sri. Kochouseph Chittilappalli.

1. Binosh K Philip (2008-12) secured 1st place in Project Presentation in Astral'12 held at Sree Buddha College of Engineering, Pattoor conducted from 8th to 10th of February 2012.

2. Binosh K Philip (2008-12) secured the second position for the event Project Expo conducted at Dhanus12 on Feb 9th and 10th 2012 by College of Engineering, kallooppaara.

3. Cijoe Samuel John (2008-12) has secured first place in the event Best Manager of ECHO'12 conducted at RIT, Govt. College of Engineering, Pampady on 2nd and 3rd February 2012.

4. Thara P Iyer(2010-14) represented Saintgits College of Engineering, kottayam in the inter- Collegiate Table-tennis tournament for the year 2011-12 held at B.K college Amalagiri in October 2011 and won the 2nd Prize.

5. Anju Mariam Sunny, Kiran Babu, Noble T Kuruvilla and Riya Varghese (2008-12) presented their project entitled, "Magnetically Levitated Vertical Axis Wind Turbine" under the guidance of Dr. Jaimol Thomas in the seminar held at IISC Bangalore on 1st June 2012 for Motorola Scholar Award program for the year 2011-12

6. Cijoe Samuel John (2008-12) has secured first place in the event Best Manager of AZURE'12 conducted at Amal Jyothi College of Engineering Kanjirappally on 26th, 27th and 28th January 2012.

Department Calendar

Important Dates

No new events.

Event & Activity

LAUREATE 2018

  Merit Day of Department of Electrical and...Read More

MoU signing betwen EEE Dept and KEL

An MoU has been signed between the EEE Department of Saintgits and...Read More

DYUTHI 2017

The students of electrical and electronics departement of saintgits...Read More