Admissions

2017

Admissions

2017

Students' Achievements

The Instrumentation Department has amazing students with talents in both co-curricular and extra-curricular activities. Here is a partial list of their accomplishments.

2017

  • Michael Kurian & Rijo Kunjukutty of S2 AEI got IEI (Institution of Engineers India) Award for Annual Scholarship 
  • Boaz Babu George & Jaime Varghese completed a six weeks online course conducted by  Massachusetts Institute of Technology, LAUNCHX - Becoming an Entrepreneur.
  • Maria Grace Augustine of S4 AEI selected to second round of Robert Bosch DNA Challenge.
  • Sachin Paloothanam, Sruthy Mary John, Asna T Aziz & Kavya Maria James of S8 AEI won second prize in Best Project Award in LabVIEW in Srishti’17, a National Level Technical Project Exhibition & Competition.
  • Nithin Zachariah Ninan won 1st Prize in Paper Presentation in National Science Day’17  held at SAINTGITS College of Engineering

2016

  • Melvin Monai, Chikku Achy Abraham & Nisha Gopakumar of S7 AEI won first prize for the competition (project on SCADA) followed by workshop on PLC- SCADA conducted by IIT Varanasi.
  • Ananthan M, Harsh H & Jayadeep Jayakumar  of S5 AEI won first prize for the competition (project on PLC) followed by workshop on PLC- SCADA conducted by IIT Varanasi.
  • Sagar Haseeb & Ronnie Mathew of S1 AEI won first prize for the competition (IoT) followed by workshop on Internet of Things conducted by IIT Varanasi.
  • Reuban Thomas Jacob , Eldos Kurian Varkey, Abhijith Sreekumar & Levin Roby Abraham of S3 AEI and Daniel Alen Roy, James Alex, Vineeth Mathew of S1 AEI has won second prize for the competition (IoT) followed by workshop on Internet of Things conducted by IIT Varanasi.
  • Sachin Paloothanam of S7 AEI has been selected for the finals of Smart Kottayam Project Competition.
  • Aleena Reji won third prize Best Electronics Engineer competition in FOTiOS 2k16 organized by Caarmal Engg College.
  • Feby B Varghese won first prize in Project Expo in AARoh16 at College of engg., Adoor and won second prize in ‘Genesis’ in AARoh’16 at College of engg., Adoor
  • Applied Electronics & Instrumentation students bagged the Best Stall Award in Srishti'16, a National Level Technical Project Exhibition & Competition.
  • Akhil S Illimoottil, Akhil George, Arun H Prasad & Salu Alex won first in Project Expo in Lumiere'16 at Kidangoor Engg College and Project Presentation in BHRAMA'16 at Adishankara Institute of Engg. & Tech.
  • Appu Ravindran, Justin Joseph, Nikhil Thomas & Joenath won second and third prizes in Project Presentation in Lumiere'16 at Kidangoor Engg College and Expo'16 at RIT, Kottayam respectively.
  • Salu Alex won first in Next Big Idea Competition in CROSSROADS 2016 conducted by Mar baselios College of engg. & tech.
  • Jerry Varughese George won second in Next Big Idea Competition in CROSSROADS 2016 conducted by Mar baselios College of engg. & tech.

2015

  • Applied Electronics & Instrumentation students bagged the Best Stall Award in Srishti'15, a National Level Technical Project Exhibition & Competition.
  • Jincy Mary George won first in Analog Circuit  Maker conducted by Texas Instruments.
  • Feby B Varghese won second prize in project exhibition in Horizon'15 at SAINTGITS
  • Tom Joe won third  prize in project exhibition in Horizon'15 at SAINTGITS
  • Devika Ajithkumar won first in ‘ELECTROMEMORY’ in Dyuthi'15  at SAINTGITS

2014

  • Shyam Kumar selected as the Best Outgoing Student-AEI 
  • Shyam Kumar, simson Kuriakose, Stanley Samson & Rintu Annie Thomas won Best Project Award AEI in Srishti'14, a State Level Technical Project Exhibition & Competition.
  • Stanley Samson Samuel awarded Level 1 Certificate (Grade A) in ESOL International by University of cambridge
  • Vishnu S Kumar & Ashwin Varghese won first in Big Idea Competition conducted by SCIE.
  • Sijo Varghese won second in General in SBT Intel Teens Quiz  by State Bank of Travancore.

2013

  • Roniya Abraham of 2009-13 Batch bagged FIRST RANK in MG University  B.Tech Degree Examination.
  • Sijo Varghese won first in IT Quiz in INIZIO 13 at Sree Narayana Guru Institute of Science & Technology, N.Paravur. Also he won third in Science & Tech Quiz  and General Quiz in All Kerala Intercollegiate Quiz  at Mar Athanasius College of Engineering,Kothamangalam and All Kerala Intercollegiate Quiz 2012 by Lions Club International respectively.
  • Anju Jose Tom, Mariamma Kuriakose & Mebby Jasmine Benny won first in Mini Project exhibition held at SAINTGITS College of Engineering.
  • Divya Mary K won first in Paper presentation, Dyuthi'13.
  • Anju Jose Tom got PTA Award for  Academic Excellence (IVth Semester) 
  • Shyam Kumar got PTA Award for  Academic Excellence ( IIIrd  Semester) 

2012

  • Nithin Mohan, Deepu Jacob,Ashik Ninan & Jeswin Antony Jose won first in Robotics Workshop, ROBOTRYST.
  • Jithin Sajeev, Toby James won first in IEDC Project Design competition
  • Sijo Varghese won first in General Quiz at Aura 12 ,Baslios mathews ii College of Engg, Sasthamcotta ,  'Dhanus'12,College of Engg, Kallooppara and 'Bishop Kurialassey memorial Quiz ', S.B College Changancherry.

2011

  • Anju Jose Tom got PTA Award for Academic Excellence (Ist & IInd Semester).
  • Sijo Varghese won first in General Quiz in 'Dhanus'11,College of Engg, Kallooppara.

2017

  • Jebin Thomas was runners up in APJAKTU C Zone Inter Collegiate Football Tournament held at Amal Jyothi College of Engineering, Kanjirappally
  • Eldhos Kurien Varkey, Jubin Jacob and Roney J Varghese won 1st Prize in ROBOWAR held at St. Thomas College of Engineering & Technology Chenganur.
  • Ronald A Joseph of S8 AEI, Shino Augustine and Gautham Suresh of S6 AEI, and Jesmine Jose of S4 AEI won 1st Prize in the event ‘Theme Show’ in SANSKRITI’17, a National Level Techno cultural fest organized by M A College Kothamangalam, SWASTIKA’17, organized by MBC College of Engineering, Peermade
  • Antony Chacko of S6 AEI selected as Best Singer in Pratitya’17
  • Akhil Benny & Merin Santhosh won 2nd  Prize in Face Painting in Thejasvi’17 at Marian Engineering College, Trivandrum.

2016

  • Ronald A Joseph won first prize in Theme show in SWASTIKA 16 organized by MBC College of Engg, Kidangoor
  • Jesmin Jose of S3 AEI was selected to the Final Rounds of CALISTA 2016, the Fashion Show Competition organized by Assumption college, Changanashery
  • Ronald Joseph won Second prize in Couture Boulevard in Ragam 16 organized by NIT calicut and Apparel Design in Yagna Dhruva 16 organized by LBSCollege of Engg, Trivandrum
  • Jith Eyo Jacob won Second prize in Insight master in Lumiere’16 conducted by College of Engg, Kidangoor.
  • Feby B Varghese won Second prize in Genesis in AARoh’16  conducted by College of Engg., Adoor

2015

  • Jogimon Sebastian & Tom Joe won First Prize in Election Commission Quiz Competition at Kottayam
  • Aravind S Pai selected as Best Photographer in  PRATITYA'15 conducted by SAINTGITS
  • Keerthy John, Sona Anu Joseph, Justin Joseph &  Nikhil Joseph won Second prize in Fashion Show in Techfest conducted by Musliar College of Engg, Pathanamthitta
  • Arun H Prasad & Akhil George Philip won First Prize in Pick N Place in Horizon'15 conducted by SAINTGITS
  • Vikram Suresh won Second prize in Anthropomotrist in Eternia'15 hosted by SAINTGITS
  • Jogimon Sebastian & Tom Joe won Third Prize in Quiz Competition in Ascend'15 at SAINTGITS
  • Shilpa Abraham Varughese  won Second prize in  Story Writing in   PRATITYA'15 conducted by SAINTGITS
  • Joenath T N  won Second prize in Body Show in Sports Day of SAINTGITS

2014

  • Arun Raj Nair selected as Mr. Ekatra and Helen Maria Sabu as Ms.Ekatra in Ekatra 14 organized by Sree Budha  College of Engineering 
  • Sandeep Raveendran won second prize in Best Singer competition in Ekatra 14 organized by Sree Budha  College of Engineering, Ilavumthitta
  • Stanley Samson Samuel selected as Best Manager in Fotios 2k14 organized by Caarmel Engineering College, Perunad
  • Vishnu Saju won second prize in Ashwamedha in Asthra 2014 conducted by  St. Joseph's College of Engineering, Palai
  • Arun Raj Nair “Who am I?” competition won first prize in Ekatra 14 conducted bySree Budha  College of Engineering
  • Mebby Jasmine Binny selected as Best Dancer in PRATITYA 2014.

2013

  • Anusha G Bhakthan & Mebby Jasmine Binny won first prize in Choreography in PRATITYA 2013 conducted by SAINTGITS College of Engineering
  • Anjali Ann Abraham won third prize in Voice of Azure (Singer) in Azure 13 conducted by Amal Jyothi College of Engineering, Kanjirappally
  • Belma Anna Kurian, Rintu Annie, Anjali Ann Abraham, Saathiya Thasneem & Helen Maria Sabu won second prize in Choreography in PRATITYA 2013 conducted by SAINTGITS College of Engineering
  • Saathiya Thasneem, Mebby Jasmine Binny & Vishnu Saju won first prize in Tech Hunt in Horizon'13 conducted by SAINTGITS College of Engineering
     

NOT SET

NOT SET

NOT SET

Department Calendar

Important Dates

No new events.

Event & Activity

No Event and activity added!!!