Srishti 2020

“LAND SLIDE PREDICTION AND ZONE BASED ALERT SYSTEM”
DEVELOPED BY THE STUDENTS OF GOVT. ENGINEERING COLLEGE, IDUKKI WON THE BEST INNOVATION AWARD OF RS. ONE LAKH AT SRISHTI - 2020

SRISHTI 2020 – 7th National Level Project Exhibition and Competition was organized by Saintgits College of Engineering in association with Kerala Startup Mission, National Instruments, ANSYS-Entuple technologies, MathWorks, RAM CADDSYS, Cad Marc, Certif-ID, Rezpo , XRevol and Mega Solutions on 10th and 11th February 2020. The theme for SRISHTI 2020 was “TECHNOLOGY FOR HAPPINESS”. This year we received 789 registrations from 13 states out of which 568 projects were theme based. Best 135 projects were shortlisted for the final round evaluation. In connection with SRISHTI 2020, a poster presentation SAMEEKSHA 2020 was arranged for school students based on the theme “Innovative Ideas for attaining UN’s sustainable goals.

The event was inaugurated on 10th February 2020 at 11:30 am by Shri. Thomas T John, Director, Saintgits Group of Institutions. The eve of the first day witnessed the cultural programmes of the host followed by a Sufi Music by Cochin Mehendi.

The selected projects were finally evaluated by an elite panel consisting of eminent personalities Er. Shilen Sagunan (Mentor-KSUM &CEO-SS Consulting), Dr. Ramkumar S (Former Faculty-NIT, Calicut), Er. P.P Thomas(Head, Kelachandra), Mr. Vishal B Kadam (Technical Officer-KSUM). The best innovation award of Rs. One Lakh was bagged by the students of Govt. Engineering College, Idukki, Kerala for their project “Land Slide Prediction and Zone Based Alert System”. Special Mention was made by the elite panel for the project “KARSHAKA MITRA” done by students of Rajeev Gandhi Memorial College of Engineering & Technology, Andhra Pradesh for their systematic work in developing a technology for the farmers of rural areas and they received a cash prize of Rs. 25,000/-. Sahradaya College of Engineering &Technology, Thrissur, Kerala won the Best Institution Award for their innovative projects in various streams. A major attraction of the exhibition was “Adjustable Standing Frame with Activity Trainer” developed by students of Mangalam College of Engineering, Ettumanoor, Kerala for specially abled children which won the Best Theme Award. VENDX-An automatic vending machine developed by students of RIT, Kottayam, Kerala received attraction from the visitors.

SAMEEKSHA 2020-poster presentation was attended by students of eleven schools and the first and second prize was bagged by St. Antony’s Public School, Anakkal and Govt. UPS, Pathamuttom respectively. First three awards for the Robotic Competition was bagged by Chinmaya Vidyalam, Kottayam, Chinmaya Vidyalam, Kannur and Divine Public School Kollam.

Award Function was held on 11th February 2020 and the chief guest of the day was Mr. Hari Krishnan Nair, President-Western India Cashew Company and Vice-President, TIE-Kerala. Winners were honoured with cash awards and certificates.

 

SL.NO

STREAM

STALL ID

PROJECT ID

TITLE OF THE PROJECT

NAME OF THE GUIDE

NAME OF THE PARTICIPANTS

NAME OF THE COLLEGE

1

BEST INNOVATION AWARD

ST-20-EC-02

ECT-3-153

LAND SLIDE PREDICTION AND ZONE BASED ALERT SYSTEM

Dr. MUBARAK A K


1. S M MUHAMMED AZHAR

2. GOKUL PRAKSH

3. NITHA SHAHUL

3. ALFIYA K S

GEC IDUKKI PAINAVU KERALA 685603

2

BEST MENTOR AWARD

   

Dr. MUBARAK A K

 

GEC IDUKKI PAINAVU KERALA 685603

3

BEST INSTITUTUON AWARD

SAHRDAYA COLLEGE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY KODAKARA THRISSUR

4

BEST PROJECT AWARD IN INSTRUMENTATION

ST-20-INT -02

INT-5-144

I – CURE

JIBIN JOSE


1. AQUILINE TERENCE GEORGE

2. AKASHYA T S

3. SHALOM

FATEMAH V M

4. VISHNU SHAJI

SAHRDAYA COLLEGE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY KODAKARA THRISSUR

5

RUNNER UP AWARD IN INSTRUMENTATION

ST-20-IN-01

INT-5-59

MANUAL SCAVENGING THREAT ALERT SYSTEM

OMA MAGESWARI


1. ABDUL RAHEEM

2.ACHALESH

3. SURIYAKUMAR

4.ANU PRIYA

5. LOGINISHALI

 

SRI MANAKULA VINAYAGAR ENGINEERING COLLEGE

MADAGADIPET, PONDICHERRY-605107

6

BEST PROJECT AWARD IN CHEMICAL

ST-20- CH-02

ST-20- CH-02

KEY THIN

POOJA DAS M


1. MEGHA VINCENT

2. ALISHA BABU

3. ANUGRAHA V I

4. SAINCY MARIYA JENSEN

SAHRDAYA COLLEGE OF ENGINEERING, THRISSUR, KERALA

7

RUNNER UP AWARD IN CHEMICAL

ST-20-CH-07

CHT-10-385

ANTI MICROBIAL PAPER PACKING INCORPORATED WITH SILVER NANO PARTICLE FROM MINT EXTRACT IMPREGNATED WITH CELLUOCE NANO FIBRE FROM CORNCOB

RESHMI R S


1. ASHLY PAULSON

2. SWATHY LAKSHMI P

3. REKHA R

4. PARVATHI S

TKMIT KOLLAM

8

BEST PROJECT AWARD IN COMPUTER APPLICATION

ST-20-CA-02

CAT-13-224

COMMUNICATIN AID FOR CEREBRAL PALSY CHILDREN

ANN SONIA M MICHEAL


1. JESLIN P J

2. ANNA SIBY

3. ALI BIN AKBAR

4. NAMITHA NANDHAKUMAR

SAHRDAYA COLLEGE OF ENGINEERING, THRISSUR, KERALA

9

RUNNER UP IN COMPUTER APPLICATION

ST-20-CA-10

CAT-13-612-B

AUGMENTED REALIY SHOWROOM AND WALK THROUGH TECHNOLOGY IN CONSTRUCTION AND EDUCATION

PADMANABAN L


1. VIGNEESH E

2 JAGADEESH V

3 JAGADEESAN N

4 K. M YESHWANTH

PRATHYUSHA ENGINEERING COLLEGE, POONAMALLEE TIRUVALLUR-HI ROAD, TAMILNADU 602025

10

BEST PROJECT AWARD IN CIVIL

ST-20-CV-01

CVT-1-803

AUTOMATED INFILTROMETER

SUNITH JOHN DAVID


1. SAMAL UMMAR

2. RESHMA RAJ R

3. ANSA MUHAMMED

4. JEEVA MARIAM OOMMEN

MUTHOOT INSTITUE OF TECHNOLOGY AND SCIENCE PUTHENCRUZ

11

RUNNER UP IN CIVIL

ST-20-CV-08

CV-1-331

DESIGN AND DEVELOPMENT OF ASENSOR BASED PROTOTYPE FOR URBAN FLOODS EARLY WARNING SYSTEM

DR RAJEESH GOPINATH


1. KHURAIJAM DENNIS

2. HIKMAT PRADHAN

3. PRABIN REGMI

BMS INSTITUTE OF TECHNOLOGY AND MMANAGEMENT AVANAHALLI DODDABALLAPUR MAIN ROAD BANGLORE 560064

12

BEST PROJECT AWARD IN COMPUTER SCIENCE

ST-20-CS-10

CST-4-845-B

G FILE THE NEXT GENERATION OF E GOVERENCE

MANOHARAN P

1. MANAS MANOHAR

RAJAGIRI SCHOOL OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY KAKKANAD KERALA, 682039

13

RUNNER UP IN COMPUTER SCIENCE

ST-20-CS-05

CST-4-681

TECHABLE

ANTONY T JOSE


1. GRACE M L

2. DRISHYA R

3. ROSE AMSTRONG

4. ROSE MARY JOSEPH

5. ROSEMARY MARTIN

CHRIST COLLEGE OF ENGINEERING IRIJALAKUDA THRISSUR 680121

14

BEST PROJECT AWARD IN ELECTRONICS

ST-20-EC-02

ECT-3-153

LAND SLIDE PREDICTION AND ZONE BASED ALERT SYSTEM

DR. MUBARAK A K


1. S M MUHAMMED AZHAR

2. GOKUL PRAKSH

3. NITHA SHAHUL

4. ALFIYA K S

GEC IDUKKI PAINAVU KERALA 685603

15

RUNNER UP IN ELECTRONICS

ST-20-EC-01

ECT-3-71-B

AQUATIC ROBOT FOR FLOATING DEBRIS COLLECTION

PROF KAVYASHREE S


1. SAMARTH RAJ N M

2. RAGHAVA H J

3. SHREEJAN C S

VIDHYA VIKAS INSTITUTE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY BANARU ROAD ALANAHALLY, MYSURU 570028

16

BEST PROJECT AWARD IN ELECTRICAL

ST-20-EL-05

ELT-2-523-B

SOLID STATE CIRCUIT BREAKER BASED SMART DISTRUBUTION BOARD INTEGRATED WITH AMAZONE ALEXA

DENNIES THOMAS


1. AKHIL JOSE

2. ANEETA M VARGEES

3. PHILP JACOB

4. FEMI ELIE JENSON

AMAL JOTHI COLLEGE OF ENGINEERING KANJIRAPALLY

17

RUNNER UP IN ELECTRICAL

ST-20-EL-04

ELT-2-38

SMART AGROBOT

DR. SHAMALANARAYANAN


1. SANDEEP   M

2. TEJAS I

VIDYA VIKAS INSTITUTE OF TECHNOLOGY ENGINEERING & #127-128 MYSURU KARNATAKA

18

BEST PROJECT AWARD IN FOOD TECHNOLOGY

ST-20-FD-06

FDT-9-305

RECYCLING OF BOVINE HOOVES FOR THE DEVELOPMENT OF BIO PLASTIC FILM

DR. SONY I S


1. GAYATHRY ANIL

2. AJAMAL HASSAN

3. ALBINA P J

4. SWATHY   K SANJEEV

TKM INSTITUTE OF TECHNOLOGY KOLLAM

19

RUNNER UP IN FOOD TECHNOLOGY

ST-20-FD-04

FDT-9-215

AUTOMATED AEROPONICS FARMING AND MONITORING USING IOT

DR. K B SHIVA KUMAR


1. NITHYANADAHA A

2. CHIRANTH R KUMAR

SRI SIDDHARTHA INSTITUTE OF TECHNOLOGY TUMKUR KARNATAKA 572105

20

BEST PROJECT AWARD IN MECHANICAL

ST-20-ME-06

MET–6-260

ADJUSTABLE STANDING FRAME WITH ACTIVITY TRAINER

NIDHISH MATHEW NIDHIRY


1. JOSTIN THOMAS

2. SAMUEL THOMAS BIJU

3. MIDHUN K THOMAS

4. MOTTY VARKEY RAJAN

5. KAVYA JAYA KUMAR

MANGALAM COLLEGE OF ENGINEERING MANGLAM HILLS VETTIMUKAL ETTUMANOOR

21

RUNNER UP IN MECHANICAL

ST-20-ME-02

MET-6-37

TEG SINK

G L CHANDRASHEKAR


1. MOHITH N YADAV

2. NEHA S

3. BRAJVAL MAHENDRAKAR

4. RENATI SAHITH REDDY

5. SAKETH PHADKE

MVJ COLLEGE OF ENGINEERING BANGLORE

22

BEST PROJECT AWARD IN ROBOTICS

ST-20-RB-01

RBT-11-170-D

KARSHAKA MITRA

DR. P V GOPI KRISHNA RA0


1. K NAVEEN KUMAR REDDY

2. E SHIVA SHNAKAR

3. P LOKESH

4. P NABI RASOOL

5. M MAHEESH

RAJIV GANDHI MEMORIAL COLLEGE OG ENGINEERING NAD TECHNOLOGY ANDHRA PRADESH 518501

23

RUNNER UP IN ROBOTICS

ST-20-RB-03

RBT-11-615

UNMANNED AERIAL SYSTEMS

PROF BENEDICT THOMAS


1 ABHISHEK TYAGI

2.. MAHIMA RASHTOGI

3. SHRAYA GURUPRASAD

4. SHWELANSHU

5 KARTHIK RAJEESH

VELLOR INSTITUTE OF TECHNOLOGY TAMIL NADU 632014

24

BEST PROJECT AWARD IN ARTIFICAL INTELLIGENCE

ST-20-AI-10

AI-12-830

SMART CAR FOR ACCIDENT DETECTION AND PREVENTION

RANJEETH KUMAR C


1.. ANCY RUFINA C

2. VISHNU PRASAD KINI S

3. KRUPASANKAR U

4JEMI SHARON N

5. SHARAN RABINSON M

SRI RAMAKRISHNA ENGINEERING COLLEGE, VATTAMALAIPALAYAM COIMBATORE 641022

25

RUNNER UP IN ARTIFICAL INTELLEGENCE

ST-20-AI -04

AIT-12-745-B

THIRD EYE

PANKAJ KUMAR G


1. ANAGHA ZACHARIAH C

2. ABHIJITH P

3. DEELIP VIJAYAKUMAR

4. ASWIN KUMAR

FISAT ANAGAMALY, KERALA 683577

26

THE BEST DO “ENGINEERING USING LabVIEW” AWARD

ST-20-LV-06

ST-20-LV-06

I wheel- AN INTELLEGENT WHEEL WITH ADAPTIVE MOMENT OF INERTIA CONTOL

K SIVANATHAN


1. CHINMAY VILAS SAMAK

2. TANMAY VILLAS SAMAK

SRM INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY KATTANKULATHUR 603206 KANCHEEPURAM DISTRICT TAMILMNADU

27

THE RUNNER UP AWARD IN DO “ENGINEERING USING LabVIEW”

ST-20-LV-07

LV-7-396-B

E – TRON

DR. M SHANMUGAVALLI


 

1. AHAMED ZUHOOR A G

2. RAVIKIRAN V

3. THARIK AHMADU MOHAMMED DEEN

4. NISHA FRANCY S

5. CHARUKANTH M S

 

SARANATHAN COLLEGE OF ENGINEERING VENKATESWARA NAGAR PANJAPPUR THRIUCHIRAPALLI

28

BEST ANSYS SOFTWARE PROJECT

ST-20-ALT-01

ST-20-ALT-01

THERMO STRUCTRAL ANALYSIS OF CRYOGENIC HYDROGEN FUEL TANK MADE OF ALUMINIUM ALLOY(AA)2219USING ANSYS

PRISLEY VARGEESH MATHEW


1. NIRMAL THOMAS

2. AJAY RAJ KR

3. GIFTY FRANCIS

 
 

MUTHOOT

INSTITUTE OF TECHNOLOGY AND SCIENCE VARIKOLI P O

PUTHANENCRUZ

  

29

THE RUNNER UP AWARD IN ANSYS SOFTWARE PROJECT

ST-20-ALT-04

ALT-8-270

CIRUCULARLY POLARIZED DIPOL ANTEENA WITH PATTERN RECONFIGURATION FOR WIRELESS COMMUNICATIONS

Y. PANDU RANGAIAH

1. M V HEMANTH

2. K MOHITHA

VARDHAMAN COLLEGE OF ENGINEERING, KACHARAN NANAJPUR, SHAMSHABAD 501218

30

BEST ANALYATICAL PROJECT AWARD

ST-20-ALT-13

ALT-8-290-B

COST EFFECTIVE CMOS TECHNOLOGY BASED 6 BIT DIGITAL PHASE SHIFTER

PROF S CHRISTPHOR IIT MADRAS AND

DR. SELVA JOTHI (IIITDM)

1. ARATHY R

INDIAN INSTITUTE OF INFROMATION TECHNOLOGY DESIGH AND MANUFACTURING KANCHIPURAM, MELAKOTTAIYURVILLAGE, TAMILNADU

31

RUNNER UP AWARD IN ANALYTICAL PROJECT

ST-20- ALT- 14

ALT-8-32

VIDEO BASED VITAL PARAMETERS DETECTION USING RPPG

SONY N S


1. DEEPAK SAJAN D

2. RITTY FRANCIS

3. MIDHU SUSAN BABY

4. AISWARYA PRAKASH

SAHRDAYA COLLEGE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY KODAKARA THRISSUR

32

THE BEST MATLAB PROJECT AWARD

ST 20 ALT 14

ALT-8-32

VIDEO BASED VITAL PARAMETERS DETECTION USING RPPG

SONY N S


1. DEEPAK SAJAN D

2. RITTY FRANCIS

3. MIDHU SUSAN BABY

4. AISWARYA PRAKASH

SAHRDAYA COLLEGE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY KODAKARA THRISSUR

33

RUNNER UP AWARD IN MATLAB PROJECT

ST-20-ALT-03

ALT-8-812-B

DESIGN, FABRICATION AND WALKING CONTROL OF NEURO ROBOTIC ASSISTIVE HUMANOID

DR. RAJEESH BABY

1. SEBAN JAMES

ST JOSEPH’S COLLEGE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY CHOODENCHERRY PALAI

34

BEST THEME BASED PROJECT

ST-20-ME-06

MET-6-260

ADJUSTABLE STANDING FRAME WITH ACTIVITY TRAINER

NIDHISH MATHEW NIDHIRY


1. JOSTIN THOMAS

2. SAMUEL THOMAS BIJU

3. MIDHUN K THOMAS

4. MOTTY VARKEY RAJAN

5. KAVYA JAYAKUMAR

 

MANGALAM COLLEGE OF ENGINEERING, COLLEGE ROAD MANAGALM HILLS, VETTUMKAL ETTUMANOOR

35

MOST POPULAR PROJECT

ST-20-CS-01

ST-20-CS-01

VENDX

SHOBANA N V


1 KAMAL JHONSON

2. BALAMURALI M

3.ARJUN MOHAN

4.. JALUMEDI SHASHANK BABU

RIT PAMPADY, KOTTYAM

36

BEST BUSINESS PLAN

STA-20-CA-10

CAT-13-612-B

AUGMENTED REALIY SHOWROOM AND WALK THROUGH TECHNOLOGY IN CONSTRUCTION AND EDUCATION

PADMANABAN L


1.. VIGNEESH E

2. JAGADEESH V

3. JAGADEESAN N

4 K. M YESHWANTH

PRATHYUSHA ENGINEERING COLLEGE, POONAMALLEE TIRUVALLUR-HI ROAD, TAMILNADU 602025

37

BEST SRISHTI STALL

ST-20-CV-06

CVT-1-332

BIOCHAR ENHANCED FILTER FOR WATER TREATMENT

DR. VANDHANA SREEDHRAN


1. NEXIA MURALI

2. SRUTHI KOTTAYAN

3. RAHINA C P

4. SHAHANA

GOVT COLLEGE OF ENGINEERING KANNUR PARASSINAIKADAVU PO KANNUR KERALA 670563

38

SPECIAL MENTION AWARD

ST-20-RB-01

RBT-11-170-B

KARSHAKA MITRA

DR. P V GOPI KRISHNA RAO

  1. K NAVEEN KUMAR REDDY
  2. E SHIVA SHANKAR
  3. P LOKESH
  4. P NABI RASOOL
  5. M MAHESH

RAJEEV GANDHI MEMORIAL COLLEGE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY NANDYALA, KURNOOL DISTRICT, ANDHRA PRADESH 518501



Quick Contact

SAINTGITS GROUP OF INSTITUTIONS

Kottukulam Hills, Pathamuttom
PO Kottayam, Pin – 686532, Kerala

Tel: +91 481 2430349, 2436169, 2436170

Email: mail@saintgits.org

For Admission please contact:
Anju Anna Jacob
Admissions Officer
+91 9895903278, +91 8129702585
anjukakkad@saintgits.org

Quick Facts

© 2019 Saintgits Group of Institutions​